Genel Tedaviler

Ziyaretçi Sayacı

Bugün 23

Dün 146

Bu hafta 828

Bu ay 2908

Toplam 245539

Haberler

Ramazan Ayında Ağız Kokusuna Dikkat!

Ramazan Ayında Ağız Kokusuna Dikkat!
Ramazan boyunca, neredeyse 17 saat boyunca aç kalınıyor. Bu yüzden ağızda bakteri oluşumu artıyo... Devamını Oku...

Çocukların Ortodonti Tedavisinde Geç Kalınıyor!

Çocukların Ortodonti Tedavisinde Geç Kalınıyor!

İlk Ortodontik Kontroller Ne Zaman Başlamalı?

İlk ortodontik kontrollerin çocuklarda da... Devamını Oku...

Çürük Dişler Kendi Kendilerini Tamir Edebilecek!

Çürük Dişler Kendi Kendilerini Tamir Edebilecek!

Bilim insanları, dişlerin kendi kendilerini tamir edebi... Devamını Oku...

İmplant Markası Önemli mi?

İmplant Markası Önemli mi?

İmplant Markaları ve Önemi;

Kullanımı gün geçtikçe artan implantların üretiminde tahmin... Devamını Oku...

Diş Macunun Bilmediğimiz Kullanım Alanları

Diş Macunun Bilmediğimiz Kullanım Alanları

Sabah akşam dişlerimizi fırçalamak için kullandığımız diş macununun bu kullanımları siz... Devamını Oku...

İlk Ortodontik Tedavi Ne Zaman Yapılmalıdır?

İlk Ortodontik Tedavi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Ortodonti Nedir?

Ortodonti dişlerin diş kemikleri üzerinde düzgün şekilde yerl... Devamını Oku...

En Büyük Sorun Diş Kayıpları

En Büyük Sorun Diş Kayıpları

Diş Hekimliğinde belki de en büyük sorun, çeşitli nedenlere dayalı yaşanan diş kayıpları olduğunu... Devamını Oku...

Diş Fırçasıyla Hastalık Teşhisi Yapılacak

Diş Fırçasıyla Hastalık Teşhisi Yapılacak

Gediz Üniversitesi'nden yapılan açıklamaya göre, çalışmalarını Kaliforniya Üniversitesi'... Devamını Oku...

Diyabet Hastaları İçin Uyarılar, Önlemler

Diyabet Hastaları İçin Uyarılar, Önlemler

Dişleriniz ile ilgili problem yaşadığınıza dair 4 işaret

Diyabet hastalığı, bu hastalığ... Devamını Oku...

Previous
Next

Dişleriniz ile ilgili problem yaşadığınıza dair 4 işaret

Diyabet hastalığı, bu hastalığa sahip olan bireyi, dental problemler açısından riskli duruma sokabilir. Ancak vaktinde alınacak önlemler ve uygulamalar ile bu riskler azaltılıp, zararlı etkileri yok edilebilir.

Diyabet hastalığı, vücudun, ağızdaki bakteriler ile savaşma becerisini azaltır. Yüksek kan şekeri, bakterilerin büyümesine ve diş eti hastalıklarına neden olur. Aşağıdaki 4 işaret var ise diş eti hastalığına yakalanmış olabilirsiniz;

  • Kırmızı, ağrılı, kanayan veya dokununca acıyan dişetleriniz varsa,
  • Dişleriniz sallanıyorsa
  • Nefesiniz kötü kokuyorsa,
  • Dişlerinizin ya da protezlerinizin düzgün olmadığını, rahatsızlık verdiğini hissediyorsanız.

 

Gülüşünüzü koruyabilmek için Şeker Hastalığınızı Kontrol altında tutun.

Diyabetinizin kontrol altında tutulması, ağız sağlığınıza da olumlu bir katkı sağlar. Eğer kontrolsüz ya da yüksek kan şekeri seviyeniz var ise, ağız kuruluğu, diş eti hastalıkları, diş kaybı ve aft gibi mantar oluşumları için risk altındasınız demektir. Ayrıca enfeksiyonlarda kan şekeri seviyesini yükseltebileceği için, diyabetinizi kontrol etmek daha da zorlaşabilir. Ağız sağlığınıza dikkat etmek, kan şekerinizi iyi yönetmenize de yardımcı olacaktır.

 

Düzenli Dişhekimi ziyaretlerinizi aksatmayın

Diyabet hasstaları, diğer kişilere oranla, oral enfeksiyonlara karşı daha savunmasız ve meyillidirler. Bu nedenle yılda en az iki hatta üç kez, problemleri olmasa dahi, diş hekimi kontrollerini düzenli olarak yaptırmaları gereklidir. Düzenli kontroller ve profesyonel olarak uygulanan temizlik yöntemleri sayesinde ağız sağlığı korunmaya devam edecektir. Ve diyabet hastalarının, evlerinde uygulaması gerekli olan temizlik ve özen konusunda en doğru bilgiyi de yine bir diş hekiminden alabilirler.

 

Plakları ağzınızdan uzak tutun

Yapışkan plaklar – yemek, salva ve bakteriler – yemekten sonra dişlerinizde yer etmeye başlarlar ve diş minesine zarar veren asitler üretirler. Temizlenmeyen plaklar tartara dönüşür ve diş macunu ya da diş ipi ile yapılan temizlik ile çözülmeyen, temizlenmeyen bir hale dönüşürler. Bu oluşumlar, dişlerinizde ne kadar uzun süre kalırsa, o denli zarar verir. Plaklardaki bakteriler enfeksiyona neden olabilirler ve diş eti hastalıkları için ortam geliştirirler. Kan şekerinizin yüksek olması da bu süreci destekler ve diş eti rahatsızlıklarınız gittikçe kötüleşir.

 

Düzenli fırçalama, doğru fırçalama

Dişlerinizi günde iki kez fırçalamak sadece nefesinizi ferahlatmakla kalmaz, aynı zamanda plak ve oral enfeksiyona neden olan bakterilerin ağızdan uzaklaşmasını da sağlar. Doğru fırçalama için; diş fırçanızı dişlerinize 45 derece açı ile tutun. İki dakika süre ile tüm diş yüzeyinizde, arka, ön ve üst yüzeylerde ileri ve geri hareketlerle nazikçe fırçalayınız. Eğer diş fırçasını tutmak sizin için zorlayıcı ise, elektrikli ya da pilli diş fırçalarını da deneyebilirsiniz. Ayrıca dilinizi ve diş etlerinizi de fırçalamalısınız.

 

Hergün Diş İpi Kullanın

Diş ipi kullanımı, plak oluşumunu kontrol etmenize yardımcı olur. Dişlerin arası gibi, fırçanın ulaşamayacağı noktaları temizlemek için gereklidir. Bu nedenle düzenli olarak diş ipi kullanılmasını öneriyoruz. Eğer diş ipini nasıl kullanmanız gerektiği konusunda emin değilseniz, diş hekiminizden bu konuda da bilgi almalısınız. Sürekli kullanım halinde hem siz diş ipini daha doğru kullanıyor olacaksınız hem de diş ve ağız sağlığınız korunmaya devam edecek.

 

Protezlerinize iyi bakın

Gevşek veya yanlış yapılmış protezler, diş eti tahrişine, yarasına ve enfeksiyona neden olabilir. Eğer protezlerinizde herhangi bir uygunsuzluk, farklılık ya da rahatsızlık hissediyorsanız mutlaka diş hekiminiz ile görüşmeniz gerekli. Diyabetiniz varsa, diğer bireylerden çok daha fazla enfeksiyonel ağız içi mantarlarına ve ağız yaralarına açık olursunuz. Ve yanlış yapılmış protezler, bu tip, enfeksiyonel problemlere yol açabilmektedir. Ayrıca, protezlerinizi günlük düzenli olarak çıkartıp temizlemeniz de, karşılaşabileceğiniz riskleri azaltmak açısından önemlidir.

 

Tütün ve tütün mamullerinden vazgeçin

Her tür tütün içerikli ürün; sigara, puro, nargile, pipo vb., tüm bireylerin ağız sağlığı açısından zararlıdır. Ama eğer diyabetiniz varsa ve tütün ürünlerini tüketiyorsanız, tütün ürünlerine karşı hassasiyetiniz ve zararlarına karşı riskiniz ve diş eti hastalıklarına yakalanma riskiniz çok daha fazla yüksek demektir. Tütün, diş eti dokusuna zarar vererek diş eti çekilmesi problemine sebebiyet vermektedir. Ayrıca diş kaybına neden olabilecek şekilde kemik ve doku kaybını da hızlandırmaktadır. Kendinizi sigara ve türevlerini bırakma konusunda motive etmeli, gerekirse uzman desteğine başvurmalısınız.

 

Operasyonlardan önce

Kontrol altında tutulan kan şekeri sayesinde, enfeksiyon riskiniz azalır ve iyileşme süreciniz hızlanır. Eğer herhangi bir nedenden ötürü ağız ve diş sağlığınız için gerekli olan bir ameliyat öncesi, diş hekiminize mutlaka diyabet hastası olduğunu hatırlatmalısınız. Diş hekiminiz gerekli tahlil ve muayene sonrasında, ne yapılması gerektiği konusunda sizi yönlendirecektir.

 

Sağlığınızı korumak için 4 adım

Ağız sağlığınızı korumaya yarana 4 adım, aynı zamanda diyabetinizi de kontrol etmenize yardımcı olacaktır.
  • Sağlıklı bir beslenme planı uygulayın
  • Sigara içmeyin
  • Diyabet ilaçlarınızı düzenli kullanın
  • Diş hekiminizi düzenli olarak, herhangi bir problem ile karşılaşmadan önce ziyaret edin.

 

İşaretleri takip etmek

Düzenli diş hekimi kontrolleri, ağrı ya da herhangi bir semptom yaşamadan önce dahi, doktorunuzun diş eti rahatsızlığı belirtisi taşıyıp taşımadığınızı görmesini sağlar. Ancak sizin de, dişlerinizi ve diş etlerinizi kendi başınıza kontrol edebiliyor olmanız gerekli. Eğer kendi kontrollerinizde kızarıklık, şişkinlik, kanama, diş sallanması, kuru ağız, ağrı veya herhangi normal olmayan semptomlara rastlarsanız vakit geçirmeden diş hekiminizle görüşün.

 

 

 

 

 

TIKLA KONUŞ!