fbpx
Aesthetic Dental Implantologie Clinic
İmplant Ankara

Diş İpi Kullanma Eğitimi

Gösterim: 13874

Diş İpi Kullanımı

Yanlış Diş İpi Kullanımı Diş Etlerine Zarar Veriyor:

Dişlerin aralarını temizlemek, diş fırçalarının ulaşamadığı yüzeylere ulaşmanızı sağlar. Diş aralarını temizlemek diş eti hastalıklarını, nefes kokusunu ve diş çürümelerini önlemede önemli bir rol oynar. Bu yüzden uzmanlar diş ipi kullanılmasını öneriyor.

Diş ipi kullanımı ağız temizliğinin vazgeçilmez bir parçasıdır ve diş fırçalamak kadar önemlidir.

 

Peki Diş İpi Nasıl Kullanılmalı?

  • Yaklaşık 50 cm uzunluğunda diş ipini alarak her iki elinizin orta parmaklarına, aralarında 5 cm boşluk kalacak şekilde fazla sıkı olmayacak şekilde dolayın.
  • Baş ve işaret parmaklarınızla diş ipini gerginleştirerek, yavaşça dişlerinizin arasına geçirin. Bu arada diş ipini koparmamaya ve diş etlerini zedelememeye dikkat edin.
  • Diş ipini ‘C’ şeklinde eğerek dişlerinizi kavrayacak şekilde diş aralarında aşağıya ve yukarıya doğru yavaşça gezdirin; diş eti çizgisinin altını da temizleyin.
  • Her bir dişe geçtiğinizde parmağınıza doladığınız diş ipinden yeni bir bölüm kullanın.

 

Hangi Tip Diş İpini Kullanmalıyım?

İki Tip Diş İpi Bulunmaktadır:

  • Naylon (veya çok filamanlı) diş ipi
  • PTFE (tek filamanlı) diş ipi

 

Naylon Diş İpi;  Mumlu veya mumsuz olmak üzere farklı aromalarda imal edilmektedir. Bu diş ipi türü çok sayıda naylon telden meydana geldiği için, özellikle diş yapısı sık olan ağızlarda, dişler arasında aşınabilir ya da yırtılabilir. 

(PTFE) Tek Filamanlı İplik;  Naylon diş ipine göre daha pahalı olmakla birlikte, sıkışık diş aralarında bile etkilidir. Dişlerin arasına daha kolay girer ve kaymak da zorlanmaz. Ayrıca yırtılmalara karşı son derece dayanıklıdır. Diş ipleri doğru kullanıldıkları takdirde her iki türü de başarılıdır. Diş iplerinin esas amacı diş fırçasıyla temizlenemeyen ve diş çürüklerinin en büyük nedeni olan diş aralarında kalmış plak ve kalıntıları temizlemektir.

Doğru tekniği kullandığımız sürece diş ipleri son derece faydalıdır. doğru kullanım için diş ipi kullanma eğitimi alabilirsiniz veya eğitici videolardan yararlanabilirsiniz. Kullandığınız diş ipinin türüde bu anlamda önemlidir. piyasada farklı diş tiplerine uygun ürünler bulunmaktadır. Diş yapınıza uygun olan diş ipini seçerek diş ve diş eti sağlığınızı korumuş olursunuz.

Hastalar tarafından sıkça duymaya alıştığımız "dişlerimi düzenli fırçalıyorum ama dişlerim neden çürüyor" sözü aslında diş fırçasının tek başına yeterli olmamasının bir sonucudur. Diş çürükleri genelde diş aralarında biriken ve diş fırçasının ulaşamadığı yerlerde başlar. Buradan çıkarmamız gereken ders diş fırçalamayla birlikte diş ipi kullanımını alışkanlık haline getirmek ve diş çürüklerini mümkün olduğunca engellemek ve ağız sağlığımızı korumaktır. Ayrıca Bakınız: Doğru Diş Fırçalama

 

Diş İpi Nasıl Kullanılır;

Yanlış diş ipi kullanımı diş etine zarar verebilir. Bu yüzden nasıl kullanacağınız hakkında eğitici videolardan faydalanabilir veya diş hekiminizden yardım alabilirsiniz.